HISTORIE STREETBALLU

Streetball – V minulosti měnil svět, nyní míří na Olympiádu

ouliční / městská forma basketbalu, která se v současnosti hraje po celém světě. Pro spousty lidí je to sportovní vyžití ve volném čase, pro stále více hráčů basketbalu je to výborné zpestření, trénink  mimo sezónu. Streetball se stal nedílnou součástí hip hopové kultury, pro některé to byl i způsob, jak se dostat ze sociálně špatných poměrů, spojené s kriminalitou a drogami až k profesionálům.

Kořeny streetballu sahají do ranných let 20. století v USA – Washington D.C. a New York City. Byla to doména především afro-američanů, kterým byl v té době profesionální organizovaný sport zapovězen. Začali vznikat skupiny, které hrály tzv „černý basketbal“ dle upravených pravidel a byli to především lidé ze sociálně slabších vrstev.

V té době začaly vznikat i první známé týmy výhradně složené z Američanů afrického původu. V roce 1927 vznikl také nejznámější tým Harlem Globetrotters, který ve specifické formě street-basketballu ukazuje svoji show do současnoti. A právě hráči Harlem Globetrotters byli u zlomového momentu, kdy vyvrátili do té doby nesmyslný názor, že černí hráči se nemohou ve svých schopnostech a inteligenci rovnat bílým hráčům profesionálního basketbalu. „Pouliční“ Harlem Globetrotters v roce 1948 porazili nejlepší tým světa Minneapolis Lakers 61 : 59 a o rok později své vítězství potvrdili!!

Tento moment dalece přesáhl hranice streetballu / basketballu a hrál velkou roli v otázce „černí vs. bílý“. Započala také éra, kdy mnoho černošských hráčů z ulice, přinesli mnoho nových prvků a nový styl do basketbalu i na té nejvyšší úrovni.

Popularita basketbalu se rychle šířila, nejprve po USA, posléze se dostal přes oceán do Evropy díky námořníkům a cestujícím. Největší boom a rozvoj streetballu v Evropě byl poněkud jiný. Byl to právě start amerického Dream Teamu na OH v Barceloně 1992, složený z největších hvězd NBA, který spustil lavinu basketbalového šílenství. I v Evropě se následně zrodil do té doby poněkud neobvyklý fenomén. Plácky a hřiště i těch nejzapadlejších a nejmenších měst, začaly zdobit koše, u kterých trávila spoustu času mládež.

A právě toho se v 90. letech chytili schopní manažeři velkých sportovních firem. Především jedna velká sportovní společnost (další následovaly) vzala na sebe gigantický úkol: Převzít streetball ze Spojených států a rozšířit ho po Evropě.

S odstupem času lze říct, že se to stoprocentně podařilo. Hra se natolik vžila, že si mnozí dnes „off season“ nedokážou představit bez pravidelně pořádaných streetballových turnajů nebo si jen tak zajít zahrát s přáteli. Streetball se stal pro některé určitým životním stylem. Znamená to především zábavu a radost ze hry, spojující pohyb s hudbou a módou i dalšími „pouličními sporty“, jejichž příznivci tak naplno využívají svůj volný čas.

Další vzestup streetballu v posledních letech nastal díky většímu zájmu v médiích o exhibice známých týmů a akcí: City Slam, AND1 Mixtape Tour, Slam Nation, Ball4Real, Streetball Extreme apod.

Vznikly streetballové federace (ČSF – Česká streetballové federace), které pořádají pravidelné streetballové turnaje, vzájemně spolupracují a snaží se představit streetball nejširší společnosti a zpopularizovat jej.

Nedávno ve streetballu začala vidět potenciál i světová basketbalová federace FIBA. Ta přišla s heslem „z ulice na olympiádu“. Streetballové federace se staly součástí World Tour, naše ČSF a ČBF (Česká basketbalová federace) se k tomuto projektu také připojily. V letošním roce se poprvé odehrála celostátní soutěž ČBF 3×3, World Tour i první MS 3×3, kdy naše reprezentační týmy skončily v jednotlivých kategoriích do 9. místa. Celý koncept FIBA 3×3 však směřuje k té nejvyšší metě a tou jsou Olympijské hry konající se v roce 2016 v brazilském Riu de Janeiru!

Streetball ale není jen cesta na olympiádu. Streetball je především sportovní zábava pro nejširší veřejnost, kde nezáleží na věku, pohlaví, sociálním postavení nebo snad na barvě pleti, náboženského vyznání či úrovně Vaší hry. Je jen na Vás, jak si „nastavíte“ pravidla, volnost a způsob hry, kdy nepsaným pravidlem bývá hra „fair play“. Pro mnohé je streetball přínosným a doplňkovým sportem ke klasickému basketbalu a již dávno se v pětkovém basketbalu hluboce zakořenily právě streetballové prvky.